Początek wszystkiego jest w niespokojnym umyśle.

2021-10-26


Początek Wszystkiego jest w niespokojnym umyśle. 


Kuszenie Buddy . Chcialem zająć sie tym tematem juz wiele lat temu, gdy podczas jednej z moich wędrówek po Indiach dotarlem do Bodhgaya, swiętego miejsca walki Człowieka z Panem Iluzji Marą. Wraz z innymi pielgrzymami i mnichami ze wszystkich stron świata, spędziłem tam kilka dni medytując w dziurawym cieniu korony świętego drzewa Bodhi. Wsluchiwałem sie w niemilknące mantry i w ciężki oddech przysypiajacych starców, a gdy zawiał rzadki wiatr czekałem na upadający, poruszony nim  liść , jak na najwiekszy skarb, by zanim dotknie Ziemi,  podnieść go w dziękczynnym namaskar i schować gdzieś przy sercu..

 „Māra (devaputta), widząc Bodhisattę siedzącego z głębokim postanowieniem zostania Buddhą, zebrał wszystkie swoje siły i uderzył na niego. Jego armia rozciągała się na długości dwunastu yojan z przodu i z tyłu Bodhistatty oraz dziewięciu z każdej jego strony strony. Māra dowodził armii na swym wysokim na sto pięćdziesiąt lig słoniu Girimekhalā. Jego żołnierze przybierali różne koszmarne formy, nosili przerażające bronie.

Wokół Boddhisatty zgromadziły się także liczne Devy, Nāgowie, itp., śpiewając pieśni na jego cześć, składając mu hołd, po czym uciekały przed Mārą. Pozostawszy sam, Boddhisatta przywołał na pomoc dziesięć pārami, które opanował do perfekcji.

Armia Māry składała się z dziesięciu dywizji, z których każda została szczegółowo opisana w późniejszych tekstach (szczególnie syngaleskich). Z każdą dywizją Buddha rozprawił się przy pomocy innego pārami. Ostatnią bronią Māry był Cakkāvudha (??), który, ciśnięty w stronę Buddy, zatrzymał się nad nim, tworząc zadaszenie. Niezrażony tym Māra nakazał Buddzie udowodnienie, że miejsce, na którym siedzi, należy do niego. Cała kompania Māry wykrzykiwała dowody przemawiające, że jest ono własnością ich pana. Buddha nie mając obok nikogo, poprosił Ziemię, by dała świadectwo w jego imieniu. Ziemia zagrzmiała w odpowiedzi. Armia Māry uciekła w popłochu a dewy i inne stworzenia zgromadziły się wokół Buddy świętując jego zwycięstwo. Wraz z kapitulacją Māry nastał zachód Słońca. Tak przedstawia się pokrótce opis zwycięstwa Buddhy nad Mārą, drobiazgowo opisanego w późniejszych kronikach. Wydarzenie to jest często przedstawiane na ścianach kaplic i świątyń, zwykle za pomocą całej gamy barw i z mnóstwem zdobień.” (za sasana.pl)